HIZ MAKİNE, İMALATTA İLKLERİ ÜRETİYOR


Yarım asır önce hamur makinesi yaparak üretime başlayan Hız Makine, ilklerin adı olmayı sürdürüyor. Firma şimdi de bölgedeki ilk "söve harcı karıştırma makinesi"ni üretmeye hazırlanıyor.Adana da makine sektöründe ilklere imza atan Hız Makine, bu özelliğini devam ettiriyor. Güney ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki hamur makinesi üretimini uzun süre elinde tutan Hız Makine çok yakın bir zamanda bölgede ve Türkiye de henüz pazarı olmayan, yapı sektöründe dış cephe süsleme ve izolasyon amacıyla imal edilen söve harcı karıştırma makinesi üretecek.

YAPIM AŞAMASINDAKİ MAKİNELER

80`li yıllarda Adana daki Gemsa, Pamuk, Akdeniz gibi 20 adet büyük boya firmasının mikserlerinin üretimini yaparak Türkiye de bir ilki başardığını aktaran Hız Makine nin sahibi Hasan Basri Hız, yeni icatlarıyla ciddi bir büyüme elde ettiğini 800 metrekare üzerine kurulu 4 adet tesis ve kent merkezinde bir showroom açtığını söyledi. Hız, hamur makinesi, lokum, cezerye ve helva makinesi üretiminin yanı sıra 100 e yakın makine imalatı yaptıklarını belirtirken, Türkiye ye genellikle Çin den gelen ve üretimi yapılsa da çok randıman alınamayan söve harcı karıştırma makinesinin yapım aşamasında olduklarını vurguladı. Çok iyi bir karışım isteyen ürün için yaptıkları yüksek oranlı homojen karışımı sağlayan makineye zamanla ihtiyacın artacağını aktaran Hız, Kıbrıs tan ilk siparişlerini aldıklarını söyledi.

BAŞKA ÜRETEN YOK

Kurulduğu günden bu yana Hız Makine nin  ilklerin firması olmaya odaklandığını anlatan Basri Hız, firma olarak toz ve sıvı madde karıştırıcı makine imalatı yaptıklarını söyledi. Hız, zirai ilaç, gübre, plastik hammaddesi gibi karıştırılması gereken hangi ürün varsa bu makineleriyle yaklaşık yüzde 98 oranlı homojen karışım elde edebildiklerini vurguladı. Hız şöyle devam etti: İyi ve kötü kalitede özgül ağırlıkları farklı plastik hammaddeleri karıştırarak iyi kalitedeki hammaddeye dönüştürebiliyoruz. Türkiye de böyle bir makine üretimi yapan firma yok. Bugüne kadar plastik sektörüne 100?den fazla makine sattık. Şimdi ise sıvı karıştırıcı makine ürettik. Örneğin zeytinyağı ve suyu, mazot bazlı ürünlerle suyu karıştırma konusunda çok iddialıyız çünkü moleküllerine işleterek bu karışımı sağlıyoruz. Bu makinelerimize de talep oldukça fazla. Ortadoğuya da göndereceğiz.

BİN LİTRELİK DÜDÜKLÜ TENCERE

Lokum, cezerye, helva makinesi üretimine de devam ettiklerini belirten Hız, Kahramanmaraş tan yurtdışına ürün gönderen bir tarhana üreten firmanın kendilerine pişirme, karıştırma, kurutma ve nakil makinesi talebinde bulunduklarını aktardı. Ürettiği bin litre kapasiteli basınçlı kazanın (düdüklü tencere) 2 saatte yemek pişirdiğini, bin ton kadar tarhanayı 10 dakikada karıştıran ve pişiren makine ürettiğini ifade eden Hız, firmanın 50 ton kapasiteye çıkması için nakil makinesi üretiminin yanı sıra ürünü 1 mm inceliğinde dökerek çok kısa sürede kurutabilen bir makine icat ettiğini de anlattı.

Hız ayrıca gelişen sektörleri takip ettiğini, son dönemde artan pekmez sucuğu üretimde kullanılan pekmezi en yüksek kalitede yapan bir makine icat ettiğini söyledi.  Pekmez malzemesi ne kadar iyi sıkılırsa pekmez o kadar güzel olur  diyen Hız, bunun için ise hidrolik presler ve 170 bıçaklı ürün rendeleyen makine yaptıklarını belirtti.GRANÜR VE PELETLEMEDE İLK

Hız Makinenin sahibi Hasan Basri Hız, Türkiye de granül ve peletleme makinesinin eksik olduğunu, yurtdışından getirilen yada ufak çaplı üretilen makinelerden tam randıman alınamadığını görerek bu makinelerin de imalatını yapmaya başladıklarını kaydetti. Gübre, gıda ve plastik sektörüne hitap eden bu makinelerinin toz halindeki maddeleri saçma tanesi şekline dönüştürdüğünü aktaran Hız, Türkiye de böyle bir hizmet olmasına karşın bizim gibi randımanlı çalışan bir makine üretimi yapan kimse yok. Makinelerimizin en büyük özelliği de mikrodalga ısıyla çalışıyor olması. Çorum a kadar birçok yere bu ürünlerimizi sattık. Talep de gittikçe artacak  dedi.

Nazmi Uluğtürkan / Refleks Gazetesine Teşekkürlerimizle ...
 

 

 

 

 

 

 

İlgili Etiketler : Hız Makine 2016 Adana Makine-Karıştırıcı İmalatı-Lokum Cezerye Makineleri İmalatı-Satışı-Boya Mikserleri İmalatı ve Satışı-Reklam-Belediyeler için Şehir Süsleri-Gübre Granül Tamburları-Sıvı Gübre Karıştırıcı-Kurutma Fırını-Konteyner Satışı-İmalat-Adana-Burak Aydemir